Osvobození hradu Lopata

Na králův rozkaz byla z Plzně vybrána hrstka odvážných skautů, vlčat a světlušek, aby osvobodili území v okolí hradu Lopata a zámku Kozel. Bohatýři následně nasedli na železného oře do Šťáhlav a vydali se osvobozovat. Na prvním území se dobrodruzi rozdělili do tří skupin a začali luštit zprávu s instrukcemi. Díky tomu našli zvěda a získali mapu. Na dalším území u Lopatského rybníka měli za úkol poradit si s vodníkem, jenž trápil zdejší obyvatele. Vodník byl poražen spojenou silou všech skupin a osvoboditelé pokračovali dál. V následujícím území se skupiny musely vypořádat s bandity - přenášením stanů a zbraní a střílením šiškových projektilů. Čtvrté území bylo už u samotného hradu Lopata a zde bylo cílem, aby jediná skupina našla tři správně klíče a odemkla všechny tři zámky najednou. To se povedlo jedné skupině, avšak pokus byl uznán za neplatný a hrálo se znovu a potom to již byl tvrdší oříšek. Na posledním pátém území skupiny musely postavit co nejlepší přístřešek za použití přírodních materiálů a výsledky byly opravdu pozoruhodné. Na plánu byli ještě dvě další území, ty se však pod nátlakem času netihly. Nakonec se tedy všechny skupiny vrátily na nádraží ve Štáhlavech a nastoupily na vlak zpět do Plzně.

Fanda Verner