Tábor 2017 - Putování za bizony

Na tábořiště jsme přijeli 30. 7. Překvapilo nás změněné tábořiště - místo obvyklých dvou podkov byly stany proti sobě v rovných řadách a ještě byl posunutý stožár a jídelna byla prodloužená o velký bílý stan. Ale díky pestrému programu jsme si brzy všichni na nové uskupení zvykli. Celotáborová hra měla téma putování za bizony. Bylo pět družin indiánů - Jestřábi, Kamzíci, Rysové, Ježci a Tučňáci. Naše loviště byla vyčerpána a my se museli vydat za bizony. Hledali jsme zásoby, s nimi překonávali ledové zimy, dobývali území, ale hráli i turnaje v indiánském fotbale. Strastiplné putováni bylo dlouhé, ale po celou dobu tábora se nikomu nic vážného nestalo. V nových lovištích nás přepadávaly i jiné klany indiánů a zdržela nás i léčba našich druhů u moudré vědmy. Nejlépe si nakonec vedli Jestřábi, ale všichni si nakonec nalovili bizony, tolik důležité pro přežití. Během tábora slibovali nováčci na skauty a skautky, vlčata a světlušky a všichni úspěšně odslibovali. Také bylo mnoho zajímavých večerních programů jako například buřťák, „Sociální Hra“, zpětná vazba a další. Při zpětné vazbě děti psaly hodnocení na vedoucí, vedení tábora, výpravy a celkově oddíl. Na pár vyvolených jedinců (konkrétně všech pět rádců družin) sepsali zpětnou vazbu i sami vedoucí, což všichni rádci velmi ocenili. Znovu tu bylo i oblíbené vaření, ale nechyběl ani sport, rozdělávání ohňů, stezky, závody lodiček, rukodělky a výlety do okolí. Tenhle tábor byl i krátký puťák pro skauty, což si všichni účastníci velmi užili i přes skutečnost, že v noci sprchlo na skauty, kteří ještě neměli svůj přístřešek. Poslední den jsme si všichni zabalili své věci, odnosili podlážky ze stanů a ti silnější nosili i rozebrané stany - například svázané krovy či stěny samotných stanů. Cestou zpátky proběhla ještě celková zpětná vazba a co by děti rádi změnili a jaké by chtěli téma příštího CTH a nutno podotknout, že padaly velmi zajímavé názory jako „Chceme delší tábor pro skauty“ nebo „Víc výsad pro rádce družinek“ či jen prosté „Chceme míň hrachovky“. Myslím, že jsme si všichni užili celý tábor naplno, zažili mnoho zajímavých a vtipných příhod, zocelili naše skautské dovednosti a prostě celkově jsme rádi strávili celých 14 dní v té skvělé a příjemné společnosti Skautů a Skautek, vlčat a světlušek. Těším se na příští tábor jako vždy už od konce toho letošního a přemýšlím co nového přinese a jak se zapíše do našich skautských životů.

Fanda